Nihat Aydın Hakkında

Nihat Aydın - HakkındaNihat Aydın, 28 Haziran 1947 tarihinde Eskişehir’de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Eskişehir’de tamamlayan Aydın, 1968’de İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümünü kazandı. Bu dönemde daha sonraları uzun ve mutlu bir evlilik yaşayacağı Tomris Aydın ile tanıştı.

1971’de üniversite eğitimini, 73’te ise Diyarbakır / Silvan’da yedek subay olarak yaptığı askerlik görevini tamamlayan Aydın, aynı yıl memleketi olan Eskişehir’e döndü ve Son Olay gazetesinin kurucuları arasında yer aldı.

Aydın, Gazete bünyesinde bir süre çalıştıktan sonra, yüksek lisans eğitimi için Almanya’nın Bochum şehrindeki Ruhr Üniversitesi’ne kabul edildi. Tomris Hanım’ın da aynı üniversiteye kabulüyle çift,  Avrupa’nın birçok şehrini görme şansı yakaladı. 1975 yılında eğitimlerini tamamlayarak aynı yılın Temmuz ayında hayatlarını birleştirdiler. Bu evlilikten Evren ve Deniz adında iki erkek çocuk dünyaya geldi.

Aydın, evliliğinin ilk yıllarında gazetecilikle baba mesleği olan konfeksiyonculuğu birlikte yürütüyordu.  Ancak bir süre sonra bu iki işin birlikte yapılmasının etik olmadığını düşünerek gazeteciliği bıraktı ve babasından kalan konfeksiyon mağazasının başına geçti. Bu yıllarda Aydın, gençliğinde babasının engellemeleri sebebiyle uzak kaldığı spora yöneldi. Zamanla Nihat Aydın’ın spora olan ilgisi bir yaşam tarzı haline gelecektidi.

Nihat Aydın’ın spora olan ilgisi ilerleyen yıllarla birlikte bir ideal halini alacaktı. O’nun için madalyalar, dereceler, ödüller her zaman sporu yaygınlaştırma amacının arkasından geliyordu. Öyle ki 15 Haziran 1988’de Türkiye ‘de ilk kez kendisinin yaptığı triatlon sporu, 1991 yılında Alanya Triatlon Organizasyonu adıyla gelenekselleşerek tanındı ve günümüze kadar geldi. 1992’deki ikinci organizasyonda Aydın masterlar kategorisinde birinci oldu. Takip eden yıl katılmadığı organizasyon için gazete haberinin altına düştüğü “diktiğim fidanlar meyve verdi” şeklindeki not, onun ideallerini ortaya koyuyordu.

Aydın, koşuyla başlayan sporculuk hayatına farklı branşları da ekledi. Zamanla aktif spor kariyerini yöneticilikler ve temsilciliklerle devam ettirdi. Federasyonlar tarafından kendisine verilen Bisiklet, Herkes İçin Spor, Triatlon, Bilek Güreşi sporlarının Eskişehir il temsilciliği görevlerini yürüttü. Tenis Klübü başkanlığı ve yüzme antrenörlüğü yaptı. Üniversitede bisiklet dersleri verdi. Kendisinin aktif olarak yapmadığı spor dallarının da tanınması için çok büyük çabalar gösteren Aydın, Bilek güreşi sporunu Eskişehir’de yaygınlaştıran isim oldu ve o yıllarda ismi bile bilinmeyen bocce sporunun temellerini attı. Bowling ‘in yaygınlaştırılması için çalışmalar gerçekleştirdi.

Nihat Aydın, 2012 yılının mayıs ayında aramızdan ayrıldığında arkasında madalyalar, şampiyonluklar, dereceler bıraktı. İsmi bile duyulmamış spor dallarının temellerini attı. Spora olan tutkusunun genç insanlarda da yeşermesi için özveriyle ve inançla çalıştı. Ancak O’nu özel ve değerli kılan, insani değerlere olan bağlılığıydı. Aydın’ın ismi yalnızca başarılı bir sporcu olarak değil, insanları ve hayvanları çok seven, hırslarının değil ideallerinin peşinden koşan, özverili, disiplinli, neşeli ve idealist bir insan olarak anılıyor. Aydın’ın attığı tohumlar hayata gözlerini yummasının üzerinden geçen yıllara rağmen, O’nun değerleri ve idealleri ile birlikte büyümeye devam ediyor.

O ‘nu özlüyoruz…